Elias i A-finale på NM uka

22. September 2025 - Mathias Benjaminsen

NM uka ble i år arrangert på Lygna, her skulle NM lang, mellom og stafett avgjøres i nydelige åpne myrer, flott furuskog og og litt tett granskog.

Vi hadde leid en hytte hvor vi hadde base hele helgen. Herfra var vi kun 5 min unna arena, lage felles middag com inkluderte taco, pizza og bolognese. Torbjørn disket også opp sin signatur frokost med bacon og egg til alle før mellomdistansen. I tillegg fikk vi sosialisert oss og i løpet av helgen ble det spilt yatzy med 5 ulike bokstavterninger, som viste seg å være vanskeligere enn først antatt (G-3).

NM startet på torsdag med langdistanse. Andrine var best av våre på en 6. plass, men hun var ikke videre fornøyd med det. Litt lite overskudd etter mange konkurranser i VM og EM gjorde det tøft. Etter en tidlig bom var farten bra, men hun klarte aldri å ta innpå lederene.

Ellers var det ikke så mye annet å rope hurra for denne dagen. Det var generelt tøffe løyper med våte myrer og til tider ganske diffuse terreng. Elias sitt løp virket bra, men når de beste kom på slutten ble han et nummer for lite og endte på 46. palss.

Allerede dagen etter hadde seniorene mellom kvalifisering. Her viste Elias at formen var på plass og gikk lett videre fra sitt heat som nr 8 (av 12 som går videre). Dermed var han eneste senior klar for finale dagen etter.

Dessverre gikk det ikke like bra i finalen. Det ble flere småbom og fra 4. post leste han til feil post. Dermed ble det en litt lang dag i skogen for Elias. Men likevel et steg opp og kvalifisering til finale er veldig sterkt.

For juniorene var det Boye som imponerte mest med en 18. plass i H17-18, selv om han selv kanskje hadde håpet på mer. En pjusk kropp gjorde at formen ikke var helt 100%.

I H19-20 var det Eskil som løp best med en 26. plass, men heller ikke han var helt fornøyd. Både Eskil og Torbjørn kom rett fra Forsvaret i nord, så oppladningene var ikke optimale.

NM avsluttet som vanlig med stafett på søndagen. Her hadde vi ett damelag og hele tre herrelag. Damene ble nummer 42, med Karoline, Tone og Mathilde. De løp gjevne etapper og kjempet lenge med Ås, selv om vi tapte den duellen i år. Neste år tar vi dem!

På herresiden var det ikke så lett å ta ut laget, siden det var mye klaging på dårlig form, natt jobbing og sykdom. Men vi fikk satt opp et godt lag til slutt. Eskil løp første og var inne som nr 33. Matt og Elias løp gjevne etapper, selv om sistnevnte begynte å kjenne de tre foregående konkurransene. Til slutt ble det en respektabel 22. plass. Vi satser på å forbedre en neste år i Enebak.

Andre- og tredjelaget hadde en intern duell gående. Hvor undertegnede ble sendt ut med 8 minutters ledelse på Boye. Heldig vis holdt Boye litt igjen og sparte treneren for ydmykelsen av å bli tatt igjen. Dermed ble tredjelaget nr 52 og andrelaget nr 60.

Alt i alt var det en flott helg på Lygna. Stor honnør til arrangøren som hadde satt i stand et flott arrangment, gode løper og kart og praktiske løsninger.

Resultater finnes i Eventor, sammen med Livelox:
Lang: https://eventor.orientering.no/Events/Show/18428
Mellom: https://eventor.orientering.no/Events/Show/18430
Stafett: https://eventor.orientering.no/Events/Show/18431